Sonda
Czy uruchomić w sofija-net.pl e-płatności?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Komentarz KPK

Dostępność: dostępne

Opis

Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego zawiera wyjaśnienia do najważniejszego spośród aktów ustawodawczych papieża Jana Pawła II. Został opracowany przez kanonistów z Uniwersytetu Nawarry i dotychczas przełożony na wiele języków.

Polskie wydanie uwzględnia nowelizacje kanonów dokonane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Publikacja zawiera ponadto wszystkie najważniejsze dokumenty prawne wydane po promulgacji Kodeksu – zarówno akty papieskie, w tym konstytucje apostolskie o wyborze Biskupa Rzymskiego, o Kurii Rzymskiej, jak i dokumenty dykasterii.

Wśród dokumentów znaleźć można m.in.:

- obszerną instrukcję Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, Dignitas connubii z 2005 r., która szczegółowo reguluje zasady procesu kanonicznego o orzeczenie nieważności małżeństwa;

- instrukcję Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Sanctorum Mater z 2007 r. na temat procedur obowiązujących w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

 

Słowo wstępne

Kard. Zenon Grocholewski, Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego

(fragmenty)

I

Polskie wydanie znanego już w świecie Komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego, obowiązującego z woli Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II od 1983 roku, przyjąłem z nieukrywanym zadowoleniem i szczerym uznaniem. Moja radość jest jeszcze większa, gdy wspomnę własny udział przy powstawaniu tegoż podstawowego tekstu legislacyjnego, a następnie wiele lat służby Kościołowi w dziedzinie sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej oraz w pracy dydaktycznej w ośrodkach studiów i nauczania prawa kanonicznego.
Komentarz do wszystkich kanonów obowiązującego Kodeksu Prawa Kanonicznego, uzupełniony zbiorem prawa partykularnego Kościoła w Polsce, może stanowić podstawowe, praktyczne narzędzie dla studentów teologii i prawa kanonicznego, pracowników sądów kościelnych, kurii diecezjalnych i innych instytucji Kościoła oraz adwokatów i pełnomocników występujących przed trybunałami kościelnymi. Z pewnością zwięzłe komentarze ujęte w jednym woluminie będą cenną pomocą i źródłem wiedzy w każdej parafii, tym bardziej, że dotychczas nie było tego rodzaju kompleksowego wydania w języku polskim.

II

Bez wątpienia, Komentarz będzie służył nie tylko i wyłącznie kanonistom, lecz ma szansę stać się użytecznym narzędziem oraz źródłem wiedzy dla wszystkich prawników spotykających się w swojej praktyce ze sprawami z zakresu prawa kanonicznego i wyznaniowego. Wystarczy tu wspomnieć o problematyce reprezentacji kościelnych osób prawnych i czynności w zakresie dóbr doczesnych Kościoła. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zarówno Konkordat z 1993 roku, jak i polskie prawo wyznaniowe w wielu normach wyraźnie odwołuje się do prawa kanonicznego. (…)

VII

Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego opracowany przez zespół naukowy uznanego w świecie kanonistyki ośrodka naukowego, jakim jest Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, jest w fachowej międzynarodowej literaturze kanonistycznej powszechnie ceniony i często cytowany. Dowodem jego wartości są liczne wydania w języku hiszpańskim oraz dokonane już tłumaczenia na inne języki: angielski, włoski, francuski, portugalski i kataloński. Należy więc się cieszyć, że do tej rodziny dołącza dziś polskie wydanie tej ważnej publikacji.
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż Komentarz został wydany przez wydawnictwo, które dotychczas nie zajmowało się publikacją tekstów dotyczących prawa kanonicznego, a to w celu zapoznania prawników biegłych w prawie „świeckim” z podstawową legislacją Kościoła katolickiego. W wywiązaniu się z tego zadania szczególnie pomocne jest wieloletnie doświadczenie wydawnicze i edytorskie wydawnictwa Wolters Kluwer, tak zasłużonego dla propagowania fachowej literatury prawniczej. (…)

 

 

Każdy kodeksowy kanon opatrzony jest wskazaniem odpowiadających mu przepisów zawartych w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich. Publikacja zawiera wszystkie wydane dotychczas interpretacje autentyczne kanonów Kodeksu. W Komentarzu uwzględniono także prawo obowiązujące w Polsce, mające związek z normami kanonicznymi.

Aneks zawiera:

- ustawodawstwo Konferencji Episkopatu Polski;
- Konkordat z 1993 r.;
- najważniejsze akty polskiego prawa wyznaniowego.


Zawarte w opracowaniu wykazy, tabele i indeks ułatwiają korzystanie z publikacji, umożliwiają zlokalizowanie stosownych przepisów i poszukiwanych tekstów, zarówno w samym Komentarzu, jak i poza tym zbiorem.

Komentarz napisany jest w przystępny sposób, dlatego może stanowić pomoc w każdej kancelarii parafialnej, a także służyć wszystkim osobom zainteresowanym prawem kanonicznym.

Publikacja będzie przydatna w pracy prawnika doradzającego:
- w kwestii ważności małżeństwa,
- podmiotom uczestniczącym w obrocie prawnym z kościelnymi jednostkami organizacyjnymi,
- kościelnym jednostkom organizacyjnym w działaniach prawnych.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl