Sonda
Czy uruchomić w sofija-net.pl e-płatności?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Ukraina i Polszcza dokumenty i materialy

Dostępność: brak towaru
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: -
Kod produktu: 9

Opis

Proponowana monografia jest zbiorem dokumentów i materiałów z historii stosunków dyplomatycznych USRR z II Rzeczpospolitą. Tematem książki są wydarzenia z życia dwóch sąsiednich państw – sowiecko - polskie rozmowy pokojowe w Rydze 1920 i 1939 – w przeddzień Drugiej wojny światowej. Pokazane są różnorodne aspekty powstawania, specyfika działalności i wzajemne stosunki dyplomatycznych służb sowieckich Ukrainy, która przebywała w składzie ZSRR i suwerennej Polski.


W książce opublikowane są dokumenty z ukraińskich archiwów o dyplomatycznych stosunkach między USRR a II Rzeczpospolitą w latach 1920 – 1939. Większość dokumentów opublikowano po raz pierwszy; materiały prasowe i fragmenty wspomnień uzupełniają obraz lub wyjaśniają go z innej strony. Czytelnik może stworzyć sobie wyobrażenie o miejscu i roli odrębnych przedstawicieli misji dyplomatycznych w stosunkach ukraińsko-polskich, jak i o atmosferze stosunków w okresie międzywojennym, formach dyplomatycznego przeciwstawienia i rywalizacji ukraińskich służb o niepodległość od rosyjskiego centrum. Dokumenty rzucają światło na rolę znanych postaci, takich jak Nadija Surowcowa, czy rozwiązują tajemnicę Antona Kruszelnickiego. Czytelnik może dowiedzieć się także o tragicznym losie ukraińskich i polskich dyplomatów oraz zwykłych obywateli.

Книга, що пропонується увазі читача, є збірником документів і матеріалів з історії дипломатичних відносин УССР та Другої Речі Посполитої. Віхами видання є знакові події в житті обох сусідніх країн - совєтсьюо-польські мирні переговори у Ризі 1920 р. і 1939 р. - переддень Другої світової війни. Висвітлюються різноманітні аспекти становлення, специфіка діяльності й взаємовідносин дипломатичних служб совєтської України, яка перебувала у складі СССР, й суверенної Польщі.

Рекомендовано до друку Ученою радою Інституту історії України НАН України (протокол № 9 від 27 жовтня 2011 р.)

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl